Zaujalo nás

26.11.2014 07:56

Zemědělství v Chrášťanech u Rakovníka v roce 1969

Zemědělství v Chrášťanech u Rakovníka v roce 1969   Ing. Miloslav Klas, CSc. zpracovala: Tereza Jiráňová, Zemědělská společnost Chrášťany s.r.o.   Získali jsme náhodou zprávu o stavu zemědělství v Chrášťanech u Rakovníka v roce 1969. Některá slova a pojmy jsou vysloveně "dobové",...
16.07.2014 16:56

Zemědělský půdní fond ČR

Zemědělský půdní fond ČR   1.    Zemědělský půdní fond (dále jen ZPF) v ČR - struktura současná   2.    ZPF - vývoj v čase v ČR od roku 1966 do roku 2013 - velikost, struktura   3.    Specifické využití ZPF -...
07.03.2014 20:05

Soudný den - fosforečný vrchol? (období kdy budou vytěženy dostupné zásoby fosfátů na Zemi).

Soudný den - fosforečný vrchol?    Na základě uvedených zdrojů volně přeložil a upravil: Ing. Miloslav Klas, CSc.   Největší problém, o kterém jste asi nikdy neslyšeli. Poslední dobou jsou s rostoucí světovou populací, která má dosáhnout 10 mld. lidí, stále projektovány úvahy,...
08.05.2012 12:14

Globální oteplování (ochlazování) není způsobeno CO2, ale vše je trošku jinak

Globální oteplování (ochlazování) není způsobeno CO2, ale vše je trošku jinak   zpracovala AGROSCIENCE  s.r.o.   "...Skleníková hypotéza" Současná globální klimatická změna má počátek kolem roku 1850. Nemusí být zcela totožná s tímto datem v jednotlivých regionech, je to spíš...
06.05.2012 13:19

Ceny potravin budou již jen růst a svět čekají další potravinové krize

Ceny potravin budou již jen růst a svět čekají další potravinové krize   zpráva a data: Agroscience s.r.o.   Při výkyvech na trzích, zejména pak v roce 2007-2008, bylo patrné, že z nějakého důvodu se mění stejně ceny zemědělských komodit a ropy stejným směrem, jsou na sebe...
06.05.2012 13:11

Lék pro zemědělství existuje - a určitě není jen jeden

Lék pro zemědělství existuje - a určitě není jen jeden   Zemědělská společnost Chrášťany s.r.o. odkazy na články: Agroscience s.r.o.   Přinášíme názory a analýzu současné situace od  Doc. Ing. Františka Čuby, CSc., legendárního předsedy JZD Slušovice, který byl za socialismu...
06.05.2012 11:29

Ropný zlom - konec ropy?

Ropný zlom - konec ropy?    zpráva a data: AGROSCIENCE s.r.o.    V poslední době se diskutuje o tom, zda ropa je již na hranici  těžby či nikoliv. Dozvěděli jsme se, že tzv. ropného vrcholu (viz-docs.google.com/open?id=0B2OrqAuQ5mPKY2xkZ0Nfb2NDSjA) bylo již dosaženo a...

Zaujalo nás

09.04.2024 11:47

Vždyť mrtvý les je tak krásný... - Tomáš Jirsa

Vždyť mrtvý les je tak krásný...

 

Tomáš Jirsa, senátor ODS, starosta Hluboké nad Vltavou

Mladá fronta DNES, 6.4. 2024

Článek v PDF ke stažení zde

 

Občané na Křivoklátsku protestují proti zřízení národního parku. Jak je to obecně s ochranou přírody v našich národních parcích? A pochopí lidé krásu uschlého lesa nebo spáleniště?

 

V souvislosti se záměrem ministerstva životního prostředí vyhlásit Národní park Křivoklátsko, který odmítá naprostá většina obcí a občanů v dané lokalitě, se rozhořela odborná debata o specifické ochraně přírody v ostatních národních parcích.

Problémem nejen Křivoklátska je skutečnost, že národní parky se podle zákona zřizují v "člověkem nedotčené nebo málo pozměněné přírodě", která se v české, po tisíciletí osídlené a obhospodařované krajině téměř nevyskytuje. A tak ministerstvo místo ochrany přírody vytváří z kulturní krajiny "divočinu" a chrání tzv. přírodní procesy. A pod toto sousloví schovají progresivističtí ochranáři téměř všechno včetně požáru nebo kůrovcové kalamity. Nedivte se pak Křivoklátským, že se zřízení národního parku obávají.

V Národním parku Šumava se letos soustředí na to, aby jeho zaměstnanci turistům vysvětlovali, že suché stromy nejsou mrtvé a suchý les je vlastně hezký. Podle vedení parku na suchých stromech rostou jedinečné houby a mrtvé stromy poskytují živiny do ekosystému. Vysvětlující kampaň je potřeba, protože většina návštěvníků Šumavy v suchém lese žádnou krásu nevidí. Opravdu lze pocit úzkosti při pohledu na suché šumavské lesy změnit názorovou masáží?

O podobnou kampaň se pokouší i v Národním parku České Švýcarsko. Vedení tohoto parku dlouhodobě bagatelizovalo nebezpečí požáru (nedívejte se tolik na americké filmy), a první den požáru dokonce nevolalo hasiče. I v Českém Švýcarsku se vedení parku snaží přesvědčit návštěvníky, že shořelý les je vlastně hezký a přírodě prospěšný. V každém případě je to stav prospěšný pro desítky výzkumných projektů, které se nyní v Českém Švýcarsku za státní granty realizují. Na rozdíl od honorovaných vědců a ochránců přírodních procesů se turisté do spáleniště příliš nehrnou a podnikatelé v turistickém ruchu v okolí Národního parku České Švýcarsko stále sčítají ztráty.

 

Pila vadí, kůrovec ne

Ministerstvo životního prostředi připravuje vyhlášení Národního parku Křivoklátsko a jeho protagonisté argumentují tím, že dosavadní správci lesa, tedy Lesy České republiky a Vojenské lesy, musí z podstaty své činnosti těžit v lesích dřevo, ale národní park uchová staleté stromy, které jsou v přírodě potřeba. Proti kácení staletých stromů nedávno také demonstrovaly zelené spolky před centrálou Lesů ČR.

Rozum zůstává stát nad tím, že na Šumavě záměrné ničení tisíců a tisíců staletých stromů žírem kůrovce nevadí, ale jinde ano. A že se v národních parcích netěží dřevo? Je prostým faktem, že Národní park Šumava těží a prodává dřevo staletých stromů každoročně za cca 300 milionů korun, které na rozdíl od hospodářských institucí (Lesy ČR a Vojenské lesy) neodvádí do státního rozpočtu, ale nadlepšuje si s nimi svůj provoz včetně programů vysvětlujících krásu suchého lesa.

V obou případech - spáleniště i suchého lesa - zapomínají ekologisté na to, že ztráta vzrostlého lesa vede k vysoušení krajiny. Zatímco v dobách zalesněných hřebenů Šumava chladila a za slunného počasí bylo v lese okolo 25°C, dnes je na odlesněných hřebenech povrchová teplota 30°C až 50°C, horký vzduch jde nahoru a na jeho místo se nasává vzduch z okolí. Přehřáté plochy posílají vysoko do atmosféry desetkrát, někdy až stokrát více vody, než co vypaří les. Tak se krajina postupně vysušuje. Popadané kmeny na hřebenech Šumavy by se dávno rozpadly, kdyby tam bylo vlhko, ale nerozpadají se, protože je tam sucho. Oslavované a v médiích ukazované malé stromky jako přirozná obnova tam většinou přežívají z doby, kdy tam byl ještě les.

Považuji opravdu za zločin, že na Pramenech Vltavy nebo na Třístoličníku nechala správa šumavského parku záměrně uschnout i stroma staré tři sta až čtyři sta let. A tak nám správci parku zařídili, že třistaleté velikány uvidíme na Šumavě až za dalších tři sta let! Ve všech lesnických učebnicích se dočtete, že teprve les vysoký 30 až 40 metrů si vytvoří vlastní klima. Ale lesníci jsou pro správce národních parků zločinci, kteří chtějí kácet, a tak se na jejich zkušenosti nebere zřetel. Pro zelené aktivisty je přec lékařem lesa kůrovec!

 

Hle - semenáček!

Návštěvníci národních parků jednoznačně preferují zdravé lesy s bující přírodou. To je to nejdůležitější pro dobrý pocit ze stavu životního prostředí. Zdravé lesy jsou základní podmínkou pro trvalou akumulaci vod a příjemného klimatu pod lesními velikány spojeného s chladivým stínem a optimální teplotou v parných dnech. Taková byla Šumava před třiceti lety, když se vyhlašoval národní park jako "zelená středa Evropy".

Na národní park dopadají důsledky dlouhodobého ničení lesního prostředí, které dělalo Šumavu Šumavou. Srovnávat suchý a zelený les prakticky nelze, chlubit se malými semenáčky místo třistaletých stromů je absurdní a velmi obtížné je přesvědčit turisty, že umírání lesa je krásné. A bohužel, záměrné ničení tisíců hektarů staletých stromů na Šumavě letos pokračuje na Stožecku, Strážensku, kolem Srní a kolem řeky Vydry. Nedivme se, že když tam byli starostové z Křivoklátska na exkurzi, byli vyděšeni a vědí, proč Národní park Křivoklátsko nechtějí.

 

 

19.03.2024 09:02

Dobře pohnojená Evropa - Reflex č.11, 14.3. 2024

Dobře pohnojená Evropa

 

Reflex č. 11, 14. března, 2024

Pavel Páral

Článek ke stažení zde

 

Ne že by krásnou zahradu s růžemi a keři za Strakovkou nebyl zrovna čas trochu přihnojit. Agrotechnické lhůty jsou však jedna věc, ale vyklopený náklad hnoje před vchodem do Úřadu vlády ČR místo z opačné strany u vjezdu do zahrady věc jiná. A českým sedlákům moc nepomohl. Premiér Fiala není úplně tak zahrádkář, aby to ocenil. Nechal se slyšet, že ty dvě připravené miliardy si ještě rozmyslí. Je fakt, že tu neproruskou část farmářů zřejmě chtěl něčím odměnit, což se tak trochu nepovedlo.

 

Pšenka dokvetla

Jenže organizátoři posledních protestů budou pomoc vymáhat dál a zřejmě na ni dosáhnou. To je totiž ten snazší úkol - nějak kompenzovat evropským zemědělcům současnou situaci na trzích s obilím. Dobré dva roky nahromadily úrodu, s níž se nyní bojuje ve světě o trhy, a to především mezi Ruskem a Ukrajinou, která zrovna nevítězí i kvůli složité dopravě. Obilí je přitom zejména v Česku jedinou významnou přebytkovou a masově vyváženou komoditou. Generuje zemědělcům hodně peněz a ceny jsou hluboko před předválečnými, zatímco hnojiva a energie drasticky zdražily. Proto ten boj o každé kilo dovozu z Ukrajiny a zkazky o kontaminované produkci. Ve skutečnosti by Ukrajina díky svým přírodním podmínkám dokázala uživit Evropu zcela bez práškování hnojivem i dotací, což je další hrozba do budoucnosti našeho zemdělství. To si ale Unie nějak zreguluje. Bohužel reguluje i něco jiného a pro budoucnost mnohem vážnějšího.

Masové protesty zemědělců, které se přesunuly v minulých týdnech ze západoevropských zemí i do střední Evropy a zasáhly ve dvou politicky různě interpretovaných variantách i Česko, spojuje zcela jednoznačně odpor k zelené revoluci valící se Evropou. Byť bezprostředním impulsem nejspíš byl celosvětový pokles cen zemědělských komodit, který spolu s vysokým růstem nákladů v podobě cen energií, hnojiv i dalších chemických prostředků dostává hospodaření farem ve velké části Evropy do zřejmých potíží. Green Deal je pak pro sedláky jednoznačnou informací, že dobře už bylo. A protiargumentů se přes obvyklé řeči o nových příležitostech nedostává.

 

Nech brouka žít

Zemědělci to přitom mají s politickým zastáním dost složité. Představují ve většíně zemí jen nízké jednotky procent obyvatelstva. V Česku jsou to jen dvě procenta lidí, kteří pracují v oboru. Navíc intenzívní zemědělská výroba má své nepochybné dopady na životní prostředí. Ať už jde o kvalitu vody, ubývající hmyz a další drobné živočichy, jimž se v rozsáhlých monokulturách moc nedaří, nebo zasypávání krajiny chemickými prostředky a reálnou degradaci zemědělské půdy. Proto tlak na změnu hospodaření v krajině často podporují i lidé jinak ke klimatické politické horečce značně skeptičtí. A nakonec mnoho ze změn jsou ochotni podpořit i samotní farmáři.

Jenže vše má svou cenu, a když se lepší ochrana krajiny kombinuje necitlivě a od stolu ještě se snižováním emisí skleníkových plynů, může být cena hodně vysoká. Příliš vysoká. A dokonce nejen pro samotnou Evropu.

Evropská komise má dvě schválené strategie s cíli do roku 2030, tedy ve velmi krátkém časovém horizontu. Jedna se jmenuje Farm to Fork neboli z Farmy na vidličku a druhá Biodiverzita 2030. V nich se plánuje snížení používání pesticidů, tedy chemických prostředků pro hubení živočišných a rostlinných škůdců o padesát procent, používání umělých hnojiv o dvacet procent, používání antibiotik a dalších mikrobiálních přípravků a počtu hospodářských zvířat o polovinu. K tomu by měla být desetina zemědělské půdy vyjmuta ze zemědělského využití a hospodaření v biorežimu by se mělo rozšířit na čtvrtinu zemědělské plochy. Pro srovnání v Česku je to momentálně zhruba osm procent.

 

Velké součty velkých čísel

Dopady při projednávání těchto cílů v EU podobně jako v jiných případech nikdo neřešil. A protože Evropa je jedním z největších producentů i dovozců potravin na světě, řešili to i jinde. Například studie ministerstva zemědělství zpracovaná v té době, tedy někdy před třemi lety, vyčíslila dopady tak, že následkem této politiky výroba potravin v EU klesne až o patnáct procent, vývoz potravin o dvacet procent, hrubé příjmy zemědělců o šestnáct procent a ceny potravin se jen z titulu dosud nenaplněné strategie zvýší o sedmnáct procent. A to platí jen pro Evropu, a to v případě, že se podobné postupy neprosadí jinde. Američané totiž předpokládali, že EU bude limitovat dovozy ze zemí, které se nepřizpůsobí podobným požadavkům. To pak způsobí zmiňovaný tlak na růst cen.

Jde samozřejmě jen o propočty prováděné z údajů před covidovou a energetickou krizí a studie z jiných nezávislých zdrojů se v dopadech liší. Nikoli však zcela zásadně.

Už dříve přišly drobné ústupky. Například do směrnice o biodiverzitě se dostaly úhory, tedy neobdělávaná půda v rozsahu jen čtyř procent a řada dalších ústupků. A před selskými bouřemi po Evropě politikům dál měknou kolena.

Například od Ursuly von der Leyenové zazněl slib, že kontroly, které hlídají dodržování pravidel, bez nichž nelze vyplácet dotace, klesnou na polovinu, aby se sedlák vůbec dostal k práci na poli. Kontrolu bude zachraňovat družicový systém Copernicus.

Hlavně však nastalo couvání s dalším postupem v rámci pokračování současného balíčku Fit for 55, který má snížit emise do roku 2030 o 55 procent proti roku 1990. Pak se má pokračovat tak, aby do roku 2040 byly emise o devadesát procent nižší. Plán považovaný mnohými za pouhou utopii a seznam drastických zásahů do životů lidí se ve své aktuální podobě zemědělství pro jistotu zcela vyhýbá.

 

Avokádo do každého chudobince

Samotná Zelená dohoda pro Evropu přitom vyčísluje, že zemědělských sektor se na produkci skleníkového efektu v Evropě podílí 10,7 procenta, z čehož je sedmdesát procent ze živočišné výroby. Terčem zelených aktivistů jsou tak nyní chovy hospodářských zvířat, což farmáři dobře vědí a chystají se na očekávatelný útok zelené legislativy.

V dokumentech se zatím jen obecně mluvilo o nutnosti převychovat Evropany ke stravě přívětivější ke globálnímu klimatu. Kdo si to vykládá jako zatím nepovinné doporučení k přechodu od bůčku s kůrčičkou k avokádovým toastům s quinoou, nejspíše se moc neplete. A nepletou se ani farmáři, když mají pocit, že tenhle svět s nimi tak nějak nepočítá.

Jen je trochu o strach dotyčným otcům myšlenky přiznat pravdu. Nyní proto podobně nabádavé věci z textů projednávaných dokumentů nenápadně mizí, ale že se tomuto tématu nelze vyhnout, je zřejmé. A to nebudou na ulicích zdaleka jen sedláci straktory a s fůrou hnoje. Tahle hra se sociální únosností největšího experimentu na lidech v dějinách už je skoro na hraně.

 

 

 

14.03.2024 07:46

Laura a její tygři: GREEN DEAL je zhovadilost, v USA je menší svoboda než u nás - ECHO č. 10

Laura a její tygři: GREEN DEAL je zhovadilost, v USA je menší svoboda než u nás

 

ECHO č. 10, ročník 2024

Autoři článku: Lukáš Novosad, Karel Šůcha
 
článek ke stažení zde
 
S MUZIKANTEM KARLEM ŠŮCHOU O ZMIZELÉM MOSTĚ, VÝSLECHU NA STB ČI NESVOBODĚ V AMERICE
 
Kapela Laura a její tygři koncertuje už třicet devět let. A právě vydává své nové album: jmenuje se Zoo Zoo! a je to druhá dětská deska, kterou Laura za dobu své existence nahrála. Zároveň kapela vystoupí na narozeninovém večírku redakce Echa, a tak jsme měli už dva dobré důvody, proč si pohovořit s kapelníkem Karlem Šůchou. Nakonec ovšem témat hovoru bylo mnohem víc...
 
Jste spokojen s novou deskou?
Jsem, u dětských to mívám hned, zatímco u dospělých ne. U těch nejsem nikdy spokojen, respektive když už jsem spokojen, tak až za dlouhý čas, kdy zapomenu všechny své ambice, všechno to, co jsem si představoval, že zachytím, když jsem desku tvořil, ale co se mi nakonec nepodařilo, protože na to nebyl čas nebo ani schopnosti. Takže svá dospělá alba dlouho nemůžu slyšet, a dokonce kolikrát když přijdu domů a novou desku poslouchá syn, prosím ho, aby ji vypnul.
 
Dokážete se s časovým odstupem, o kterém mluvíte, zaposlouchat do své desky jako do cizí?
Stalo se mi to dvakrát. Jednou, když mě Supraphon vyzval, abych vybral věci na Best Of - to jsem musel poslouchat opravdu pozorně. Podruhé letos na začátku roku. Od dětí jsem totiž dostal k Vánocům gramofon, a protože první tři alba Laury mám na vinylu, z nostalgie jsem si je pustil. Když už si pouštíte gramofon, sednete si k němu a posloucháte. Byl jsem pak skutečně překvapen: moje muzika je lepší, než jsem si myslel, když jsem ji nahrával.
 
Vida, nostalgie - přitom tvrdíte, že nostalgik nejste. I když bych myslel, že přávě nostalgie je pro tvorbu podstatná, protože při hledání nových cest pomáhá neztrácet ty osvědčené.
To je pragmatismus, ne nostalgie. Byla období, kdy jsme zkoušeli hrát liché rytmy a polyrytmy, ale to nebyla Laura. Potom mi to někdo vysvětlil, že Tatra dělá dobré náklaďáky, a tak je po ní všichni chtějí a nekoupili by si od ní motorku, i kdyby vyráběla sebelepší. S kapelou je to stejné: Laura se udělala na energické a taneční muzice, takže když někde přebývá doba, lidi jsou z toho zklamaní.
 
Za rok vaše kapela oslaví čtyřicátiny, pořád nemáte nouzi o publikum?
Nejslavnější jsme byli asi na konci osmdesátých let, vlastně chvilku potom, co jsme začali hrát. Byli jsme noví, jiní. A potom jsme udělali zásadní chybu: na čtyři roky jsme odtud zmizeli a hráli hlavně venku. Neuvědomili jsme si, že tady nám to ublíží. Po návratu jsme museli začít vlastně od začátku, protože po revoluci nezůstal kámen na kameni. BYly tu jiné kluby, vznikla nová rádia, noví vydavatelé, nová republika.... Vytvořila se celá nová scéna a my tu po celou tu dobu přerodu nebyli.
 
Ale venku jste se přece chytli, byl to úspěšný pokus uspět před jiným publikem.
Je to složitější. Už proto, že jsme zpívali česky, jsme nemohli uspět tak, jak si lidi běžně myslí, že vypadá úspěch. Ale etablovali jsme se, hráli na velkých festivalech v hlavních programech. Zvali nás do rádií, v Paříži jsme se ocitli v televizi. I když nakonec jsme se prosadili "jenom" v rockových kruzích. S odchodem Jany Amrichové ale naše zahraniční cesty začaly skomírat. Manažerka tehdy říkala: Kluci, v Čechách vysvětlíte, proč jste Laura bez Laury, ale venku ne. No a než jsme našli novou Lauru, přestali jsme být známí. Ačkoli my bychom tehdejší tempo stejně nevydrželi. Když jsme venku začínali, byli jsme oslnění tím, na jaké aparatury hrajeme, s kým nebo po kom nebo před kým hrajeme. Když nám řekli, dneska jste v Hamburku, zítra hrajete v Marseille, sedli jsme po koncertě do autobusu a jeli celou noc. Ale po roce takového života je kapela utahaná, nadšení mizí.
 
Navíc někteří už asi měli i rodiny.
Je to tak. Dneska když se někdo z kapely žení, obhlížím si jeho partnerku, abych věděl, do čeho jdu. Protože už jsem zažil reakce od "nic nevydělává" po "on vůbec není doma". Vždycky něco vadí. Kluk sám ledasco skousne, ale když do něj po večerech doma vrčí manželka, už je to těžší.
 
Když někdo odejde, musíte kapelu přestavět. Jste z Mostu, ten se taky předělal. Proslavili jste se v době perestrojky. Přestavba je asi váš osud! Nepřekvapuje mě, že jste se živil jako horník.
Ale jenom půl roku. Ve třeťáku na fakultě jsem nedostál zápočet z mechaniky hornin, z které jsem paradoxně později skládal státnice. Tak jsem musel do práce a zkusil jsem to na šachtě. Lhal jsem a řekl, že umím razit. Prokoukli mě za pět minut, ale šéf byl fér chlap a řekl, že mi dá týden, že mě za každou chybu nakopne, a že jestli se ukáže, že se nechytám, půjdu, protože oni na mě dělat nebudou. Zaťal jsem se a vydržel. Když jsem dostal první výplatu, to ještě nebyly pětistovky, nestačil mi stůl a skládal jsem peníze i na koberec. Vydělal jsem asi třikrát víc než můj táta a říkal si, že bych byl pitomec, abych se vracel na školu. Jenže mě to přešlo, protože je to beznadějná dřina. Dostatečně silný na takovou práci jste mezi pětadvaceti a pětatřiceti, to ještě tělo stihne regenerovat na další směnu, po čtyřicítce jste vyřízený. Mně bylo po dvacítce, v pondělí jsem byl na šachtě nejslabší, ale v pátek nejsilnější. Protože mi stačilo se vyspat, abych se obnovil, ale těm chlapům už ne.
 
Když kluk z Mostu odešel do Ostravy, našel podobné prostředí, nebo jiné?
Podobné v tom, že to byli horníci, takže chlapi, kteří dělají rukama, jsou na to hrdí a vydělávají hodně peněz. Ale jiné v tom, že na rozdíl od Ostravy Most byl několikrát zničené město. Po mnichovské dohodě odešli do vnitrozemí Češi, kteří měli intelektuální potenciál dělat i jinde než na šachtě. Po válce zas byli vyhnáni skoro všichni Němci. Most je příběh neustálého odlivu nejlepších lidí... Načež bylo symbolicky zbořeno celé město. Ale kdyby jenom město! Sto vesnic kolem.
 
Pamatujete si staré město?
Samozřejmě, chodil jsem tam do lázní, plavat, do divadla, tancovat. Město padlo až v sedmdesátých letech, to jsem chodil na gympl. Do tanečních jsme chodili přes zbořeniny do starého kulturáku, protože nový ještě nestál. Byl tam most, pod ním tekla Běla, špinavá, smradlavá řeka, a my přes ni chodili na tramvaj. Na začátku tanečních tam stál kostel, když jsme končili, už tam nebyl. Sci-fi.
 
Jste z kraje zmaru: zmizeli lidé, město, krajina. Je vaše veselá muzika reakcí na to všechno?
Spíš je odrazem mojí povahy než místem, kde jsem se narodil. Nevypadám veselý, ale jsem veselý a byl bych veselý všude. Ostatně v Mostě už nikoho nemám, rodiče zemřeli, teta taky, jsem už vlastně z rodiny nejstarší. Ale brácha se do Mostu vrátí, na penzi, takže tam Šůchové zas budou. Od půlky osmdesátých let žije v Americe, ale vrátí se, už jsme mu koupili byt.
 
Tvrdíte, že jste mohli hrát i díky perestrojkovému uvolnění - to nevadil ani bratr emigrant?
Ne, nechali mě úplně na pokoji. Akorát jednou pro mě přijeli, když jsme měli jet s kapelou poprvé ven. Na šachtu přijela volha, v ní soudruzi, a to se leknete. Naivně jsem jim tvrdil, že s nimi nemůžu jít, protože dělám do tří. Šéf, taky ho jejich návštěva vyděsila, mě před nimi ubezpečoval, že mě samozřejmě pustí, že to není problém. Tak mě naložili a odvezli, StB v Mostě měla sídlo v jedenáctém patře, nechali mě čekat u otevřeného okna asi hodinu a půl. A to mi pomohlo, protože jsem si řekl, že mě takhle asi chtějí vyděsit. Myslel jsem si, že jsem asi někde něco kváknul v hospodě, ale protože disident jsem nebyl, přestal jsem se brát a trpělivě čekal, co mi budou chtít.
 
A co chtěli?
Bylo to jak z humoresky, protože se ptali: Víte, proč tu jste? Já nato, že čekám od nich, že mi to řeknou. Spustili na mě, že máme s Laourou odjet do Německé spolkové republiky a že tady - vzali do rukou Mladý svět - o naší kapele píšou, že "by se uživila i venku". Významně mi to přečetli, podívali se na mě a řekli: "Budeme se bavit na rovinu - chcete utéct, nebo ne?" Měl jsem chuť říct: Ano, ale nikomu to neříkejte. Ale samozřejmě jsem odpověděl, že nechci. A že když na mě mají složku, tak jistě vědí, že jsem byl na americké ambasádě a přísahal na bibli, že do Ameriky nechci.
 
Počkejte, cože?
Víte, nejenom že mi utekl brácha, ale utekla taky moje žena s naším synem. Američané tenkrát zkoušeli spojovat rodiny,  a tak si mě pozvali na ambasádu a velvyslanec se mě ptal, jestli chci za rodinou. Už jim jsem řekl, že ne, ale musel jsem to ještě odpřísáhnout na bibli.
 
Proč jste nechtěl do Ameriky? Vždyť jste tam měl dítě.
Neřekl jsem Ne zčistajasna. Přemýšlel jsem nad tím a došel k tomu, že když nám to neklapalo už tady, jak by to vypadalo v Americe? Ostatně beztak jsme se rozešli se ženou chvíli předtím, než odešla. Přijít o kluka nebylo příjemné, ale byl jsem přesvědčen, že když bude sice z celé, ale rozhádané rodiny, nijak mu to nepomůže. Tak jsem se rozhodl. Navíc tady to zrovna začínalo být nadějné pro kapelu, protože na konci komunismu už relativně byla svoboda. Neměli na nás už sílu. Kdybychom podnikali protistátní činnost, tak by nás zhaftli, ale kvůli muzice už po nás nešli.
 
Nedlouho poté naštěstí přišla sametová revoluce, takže se synem jste se mohli vídat.
Od určité doby sem jezdil, třeba na celé prázdniny, a ohromně se mu u nás líbilo, protože tu měl svobodu. Když nám o Americe říkali komunisti, že má své horizonty, nevěřili jsme jim, ale když jsem to viděl na vlastní oči, pochopil jsem, že na tom něco je. V Americe třeba nebylo možné pustit dítě jen ta ven. Muselo být doma, u známých nebo na kroužku. Zatímco když přijel k nám - bydleli jsme na vesnici, kde sousedi měli koně - , tak jezdil s holkama na koních, plavil koně a domů se vracel utahaný jako zvíře a šťastný, protože byl celý den venku. Nikdo se o něj nebál, nikdo mu do cesty nestavěl překážky, takže si to tu zamiloval a má to tu spojené se svobodou. Zároveň, protože tu byl na chvíli, jsme měli čas se mu věnovat. Být tu celý rok, vypadalo by to jinak.
 
Vnímal syn taky nějaké naše neduhy?
Samozřejmě. Nejen svobodu, ale i jiné věci vnímá intenzivně. Říká o nás, že jsme neandrtálci, protože třeba jedeme autem a v rádiu slyšíme, jak poslanci diskutují, mají-li se zdanit prostitutky. To poslouchá nevěřícně a musím ho ubezpečovat, že opravdu dobře rozumí, o čem je řeč.
 
Takže čeština u vás v rodině zůstala i mezi její částí v emigraci?
Syn česky rozumí, ale špatně píše, protože nechodil do školy. Chce třeba napsat "nemůžu se vás dočkat", ale místo toho stvoří "nemuzu se vas dochcat". Druhá potíž s jeho češtinou je, že všem tyká. Dlouze jsme mu vysvětlovali, že tak na dospělé nemůže a jak funguje vykání.
 
A mohlo by se stát, že by se váš syn stejně jako váš bratr odhodlal vrátit natrvalo?
Můj bratr i syn jsou každý v jiné situaci. Bratr se chce vrátit domů, zatímco můj syn je doma tam, vybudoval si tam kariéru a za ženu má Američanku. Tak jezdíme za nimi a zažíváme opak toho, co syn kdysi tady: tu nesvobodu. Když jsme se ženou nedávno vzali kočárek a vyrazili na procházku po městě, za pět minut nád doprovázelo policejní auto a strážníci si nás prohlíželi, jestli jsme dítě neukradli. Procházet se tam s ním venku je divné, podezřelé. Vlastně za celou dobu, co jsme tam byli, jsme viděli jediného člověka s kočárkem -  a ten s ním běhal a na uších měl sluchátka.
 
Za rodinou cestujete do Ameriky, s kapelou jste sjezdil Evropu. Byli jste s muzikou i jinde?
Byli jsme v Tunisku, v Šanghaji, ještě za komunismu v Severní Koreji. Vždycky bylo zajímavé sledovat, jak různé je publikum. Třeba v Kartágu nám po koncertě nezatleskali. Seděli jako vy, koukali na nás a neodcházeli. Nevěděli jsme, co dělat. Pořadatel nám vysvětlil, že publikum je spokojené, očekává přídavek, ale tleskat nebude, protože to není zvykem. Zato v Holandsku nám sice zatleskali, ale vlažně, aby se neřeklo. Přiběhl tamní pořadatel a šťastně volal: "Výborně, jsou nadšení!" My se divili, protože tam seděli zvadlí lidi s unavenými výrazy. Jenže on se nedal: "To je neznáte, jsou úplně v extázi!" No a v Šanghaji jsme museli žádat o výjimku, aby lidi směli tancovat.
 
Tam se nesmí tancovat? To bych čekal spíš v Severní Koreji.
Tam se tancovat naopak muselo. Byl to mezinárodní festival mládeže, před námi hrála jamajská kapela. V zákulisí jsem viděl, jak organizace na náklaďácích přivezla publikum, to seskákalo a nasedlo do řad. Každá měla asi tři sta metrů a sedělo v ní pět set lidí. Na každé straně řady chlap s vysílačkou a tlampačem. V takové atmosféře jsme koncertovali. Kolem se povalovaly nafukovací míče, tak jsem jeden poslal nějakému malému chlapci. Myslel jsem si, že udělám radost dítěti, ale jeho máma se úplně vyděsila. Následoval okamžik naprostého ticha a nehybnosti, než tlampač zařval, aby si dítě míč vzalo. Do toho zpívali slepí Jamajčani píseň Get Up, Stand Up (Bob Marley) a tlampače vyzvaly publikum, aby vstalo a tancovalo. Na píseň o nárocích na vlastní práva. To byl, panečku, potěmkin.
 
A přitom ty metody zůstaly - dneska je to běžná praxe, třeba na koncertech v Moskvě.
Musíme si bránit to, co máme. Teď nám sem neplechy lezou ze Západu. Když nějaká pirátka řekne, že věří v původní demokratický komunismus, tak bych ji poprosil, ať mi řekne tři minuty v dějinách lidstva, kdy byl kde demokratický komunismus. Aspoň tři minuty. Kdybych já řekl, že jsem pro demokratický nacismus, tak mám z ostudy kabát, ale o komunismu se to říkat smí?
 
To jste se pěkně rozčílil.
Rozčílil, protože my, kteří jsme zažili komunismus, víme, co to bylo. A pomalu mi připadá, že už to tu zas začíná být. Teď se pustím na tenký led, ale řeknu to: Jako bývalý horník a energetik si myslím, že Green Deal je zhovadilost. Jako geolog vím, že globální oteplování proběhlo mockrát, je zaznamenané ve vrstvách hornin. Ze zkušebních vrtů víme, jak postupoval CO2 a že šel daleko za teplotou - byl tam rozdíl třeba šest set let. Takže navrhovaná řešení nebudou fungovat. Neříkám, že globální oteplování není. Jenom říkám, že k němu došlo mnohokrát a zas dojde. Lidstvo k němu sice přispívá, ale mizivě. Když vypneme Evropu, projeví se to na celku minimálně. Protože oteplení dělá snad jenom z 0,4 %  CO2 a z toho Evropa, jestli se nepletu, dělá 9 %. Blbneme tu kvůli devíti setinám ze čtyř desetin. Za tolik miliard? Komu půjdou do kapsy? A proč je mají splácet naše děti?
 
Zahrajete k našim desátým narozeninám Echa. Vy to už z Laury znáte, jak se vlastně slaví firemní kulatiny?
Dáte o sobě vědět. Pozvete stovky důležitých hostů a připomenete jim, že jste dobří. Slyšel jsem od nějakého filmaře, že své náročné filmy tvoří asi pro sedm procent diváků. Chtěl bych to dělat stejně s naší muzikou - ostatně myslím, že z těch sedmi procent jich řada bude na vaší oslavě.
 
 
Karel Šůcha (1959)
Narodil se v Mostě. Vystudovaný důlní inženýr, této profesi se nějakou dobu také věnoval. V roce 1958 založil kapelu Laura a její tygři, dodnes je jejím kapelníkem. Skládá hudbu, píše texty. Aktuálně Laura vydává své druhé album pro děti, jmenuje se Zoo Zoo!
 
 
 
29.02.2024 08:57

ZELENÁ ENERGIE: Ekonomika čisté nuly

Představte si, že USA budou mít v roce 2050 ekonomiku s nulovými čistými emisemi, jak se zavázal prezident Joe Biden (k tomu se zavázala i Velká Británie).

Bude třeba dokončit tři velmi rozsáhlé, vzájemně propojené a multidisciplinární inženýrské projekty. Doprava bude elektrifikována. Průmysl a vytápění domácností budou elektrifikovány. Odvětví elektrické energie – výroba, přenos a distribuce – bude značně rozšířeno, aby bylo schopno zvládnout první dva projekty, a přestane používat fosilní paliva.

Mám za sebou dlouhou kariéru v průmyslovém a akademickém inženýrství a nedávno jsem odešel do důchodu jako profesor technologie v elektrotechnice na univerzitě v Cambridge. Strávil jsem nějaký čas zkoumáním proveditelnosti těchto myšlenek a toto jsou fakta.

V současné době se v USA každý měsíc spotřebuje v průměru 7 768 bilionů britských tepelných jednotek energie, z nichž většina je dodávána spalováním fosilních paliv buď přímo pro vytápění nebo dopravu, nebo nepřímo pro výrobu elektřiny.

Protože spalovací motor přeměňuje energii uloženou v palivu na dopravní pohyb s účinností asi 30 %, zatímco elektromotory mají více než 90 % účinnost při využívání energie uložené v baterii, budeme muset zvýšit dodávky elektřiny v USA asi o 25 %, abychom udrželi dopravu v USA na dnešní úrovni. Předpokládejme, že nahrazení dnešních vozidel a vlaků poháněných fosilními palivy elektrickými vozidly nebude stát více, než kolik bychom na jejich výměnu vynaložili tak jako tak: není to tak docela pravda, ale rozdíl je ve srovnání s ostatním malý. Měl bych však poznamenat, že malá část dnešní energie v dopravě se spotřebovává v letectví a lodní dopravě, které je mnohem obtížnější elektrifikovat než pozemní dopravu, ale to zatím budeme ignorovat.

Dále musíme elektrifikovat veškeré teplo. Pokud by toto teplo zajišťovaly běžné elektrické ohřívače, potřebovali bychom další elektrický sektor o velikosti dnešního. Pokud však budeme využívat převážně tepelná čerpadla na bázi vzduchu a země a budeme předpokládat koeficient výkonu 3:1 - což je optimistické, ale nikoliv nesmyslné – pak budeme pro tento tepelný úkol potřebovat pouze novou kapacitu sítě odpovídající 35 % velikosti současné sítě.

Zatím bude muset být síť v roce 2050 o více než 60 % větší než její současná velikost. Musíme také zapracovat na budovách. Americký stavební fond tvoří téměř 150 milionů bytových jednotek, komerčních a průmyslových budov s odhadovanou podlahovou plochou 367 miliard čtverečních stop. Část z nich je dobře izolovaná, velká část nikoli. Aby naše tepelná čerpadla pracovala s potřebnou účinností, musela by být izolována všechna. Na základě pilotního programu modernizace ve Velké Británii činí náklady na národní úrovni 1 bilion dolarů na 15 milionů obyvatel. V USA by se tedy mohlo jednat o 20 bilionů dolarů. Může to být až 35 bilionů dolarů.

Měli bychom si uvědomit, že stejně jako v dopravě nelze v současné době některé specializované druhy vytápění provádět elektricky, například v prvovýrobě oceli. Pokud chceme dosáhnout čisté nuly, budou s tím spojeny další náklady, ale to zatím budeme ignorovat, i když budeme potřebovat strašně moc oceli.

Nyní dekarbonizujme energetickou síť a udělejme ji o 60 % větší a výkonnější. Americká elektrická síť je dohromady označována za největší stroj na světě: 200 000 mil vysokonapěťových přenosových vedení a 5,5 milionu mil místních distribučních vedení. Bude třeba přidat dalších 120 000 mil přenosových vedení. To bude podle údajů o nákladech v USA stát řádově 0,6 bilionu dolarů.

Místní distribuční vedení o délce 5,5 milionu mil bude nutné modernizovat tak, aby přenášela mnohem vyšší proudy. Většina domů v USA má hlavní jistič, který propouští do domu proud o velikosti 100 až 200 ampérů (A), ačkoli některé nové jsou dimenzovány na 300A. Standard 100 A byl stanoven téměř před sto lety, kdy byla rychlovarná konvice největším jednotlivým spotřebičem. V moderním plně elektrickém domě odebírají některé nové spotřebiče spíše vyšší proudy: tepelná čerpadla se zemním zdrojem mohou při spuštění odebírat 85 A, sálavé varné desky při spuštění odebírají 37 A, rychlonabíječky pro elektromobily odebírají 46 A, a dokonce i pomalé mohou odebírat 17 A, zatímco elektrické sprchy odebírají 46 A. Místní rozvody v ulicích a místní transformátory byly dimenzovány na limit 100 A. Většina domů bude potřebovat modernizovaný jističový panel a alespoň nějaké přepojení a mnoho místních rozvodů a mnoho místních trafostanic bude potřebovat navýšení velikosti. Náklady ve Spojeném království byly podrobně odhadnuty na 1 bilion liber, což by v přepočtu na jednoho obyvatele znamenalo řádově 6 bilionů dolarů.


Vzhledem k tomu, že 60 % současné výroby elektřiny je poháněno fosilními palivy, musíme všechny fosilní elektrárny uzavřít a zbývající nefosilní výrobní kapacitu čtyřikrát zvýšit. Pro nové vodní elektrárny není mnoho prostoru a zachycování uhlíku zatím mimo výrobu fosilních paliv neexistuje. Při použití směsi větrné energie (na pevnině 1600 USD/kW, na moři 6500 USD/kW), solární energie (1000 USD/kW na úrovni veřejných služeb) a jaderné energie (6000 USD/kW) se kapitálové náklady jen na tento úkol pohybují kolem 5 bilionů dolarů, a to jsme se ještě nevypořádali s obrovským problémem, že větrná a solární energie je přerušovaná.

Zatím jsme se dostali na 32 bilionů dolarů jako náklady na zajištění izolovaných budov a výroby, přenosu a distribuce elektřiny ve světě s nulovou čistou spotřebou. I když ne všechny nesou domácnosti, tato částka se pohybuje v řádu 260 000 dolarů na jednu americkou domácnost.


Nyní se zamysleme nad intermitencí. Někdy nefouká vítr a nesvítí slunce a naše síť poháněná převážně obnovitelnými zdroji nebude mít žádný proud. Současné zásobníky vodní energie by v USA dokázaly provozovat síť s nulovou čistou spotřebou po dobu několika hodin; současná kapacita baterií by to dokázala po dobu několika minut. Zastánci nulové sítě často navrhují jednoduše vybudovat obrovské množství bateriových úložišť, ale náklady na to jsou kolosální: Náklady jsou 80krát vyšší než náklady na elektrárny, tedy stovky bilionů dolarů. A to je skutečně jen fantazie, protože potřebné nerostné suroviny nejsou k dispozici ani zdaleka v potřebném množství. Pokud by ceny stouply, staly by se ekonomicky výhodnějšími další zásoby - ale ceny jsou již nyní nemožně vysoké.

Hned vidíme, že síť s nulovou čistou spotřebou a velkým podílem obnovitelných zdrojů energie prostě nelze vybudovat. Prozatím však problém skladování ignorujme a podívejme se na další čísla.

Britská inženýrská firma Atkins odhaduje, že projekt v elektrotechnickém odvětví za 1 miliardu dolarů na 30 let potřebuje po celou dobu 24 a více profesionálních vystudovaných inženýrů a 100 a více kvalifikovaných řemeslníků. Pokud tato čísla rozšíříme na právě popsané projekty v elektroenergetice v hodnotě 12 bilionů dolarů, budeme jen na tuto část projektu čisté nuly potřebovat 300 000 profesionálních elektroinženýrů a 1,2 milionu kvalifikovaných řemeslníků na plný úvazek po dobu 30 let do roku 2050. Na základě rozpočtu můžeme očekávat, že sektor modernizace budov bude potřebovat podobnou pracovní sílu v počtu zhruba tří milionů lidí. To je dohromady pracovní síla zhruba o velikosti celého stávajícího stavebního sektoru.

Nyní se zamysleme nad materiály. Plynová turbína s kombinovaným cyklem o výkonu 600 megawattů (MW) potřebuje 300 tun vysoce výkonných ocelí. Abychom dosáhli stejného nepřetržitého výkonu 600 MW, potřebovali bychom 360 větrných turbín o výkonu 5 MW, z nichž každá by pracovala s optimistickou průměrnou účinností 33 % (a vedle nich velké úložiště energie, které právě ignorujeme, protože by bylo nemožně drahé). Vzhledem k tomu, že životnost větrných turbín je 25 let, což je méně než polovina životnosti turbín paroplynových elektráren, potřebovali bychom jich ve skutečnosti více než 720 kusů.

Hmotnost gondoly (turbíny na vrcholu věže) větrné turbíny o výkonu 5 MW je srovnatelná s hmotností paroplynové elektrárny. Kromě toho je hmotnost betonu v soklu jedné CCGT srovnatelná s hmotností betonu pro základy každé jednotlivé větrné turbíny na pevnině a mnohem menší než hmotnost betonu a zátěže pro každou turbínu na moři. Budeme potřebovat obrovské množství vysokoenergetických materiálů, jako je ocel a beton: zhruba tisíckrát více, než kolik potřebujeme na stavbu paroplynových elektráren nebo jaderných elektráren, a častěji je obnovovat. Tato obrovská potřeba pravděpodobně ovlivní ceny jak materiálů, tak energie – a to ne v dobrém slova smyslu -, ale zatím budeme předpokládat, že náklady zůstanou na podobné úrovni jako nyní.

Vidíme tedy, že infrastrukturní části projektu čisté nuly, které jsou teoreticky možné, by stály pohodlně přes 35 bilionů dolarů a vyžadovaly by specializovanou a vysoce kvalifikovanou pracovní sílu srovnatelnou se stavebním sektorem a také obrovské množství materiálu. Čistá nula by také vyžadovala několik věcí, které jsou dnes zcela nemožné: škálovatelné nefosilní skladování energie, velmi vysokoteplotní elektrické průmyslové procesy, seriózní elektrické letectví a lodní dopravu. Dále by bylo třeba dekarbonizovat zemědělství. Tyto věci, pokud by jich bylo vůbec možné dosáhnout, by náklady znásobily nejméně několikanásobně, na více než 100 bilionů dolarů.

Skutečné náklady na dosažení čisté nuly, nebo spíše na pokusy o její dosažení a neúspěch, by tedy byly podobné – nebo dokonce vyšší – než celkové předpokládané vládní výdaje USA do roku 2050. Neexistuje žádná pravděpodobnost, že by tato částka byla odkloněna od jiných účelů v rámci něčeho, co by připomínalo normální tržní ekonomiku a životní úroveň.

Představa, že čisté nuly lze dosáhnout v současném časovém horizontu jakýmikoliv prostředky, kromě příkazové ekonomiky kombinované s drastickým poklesem životní úrovně – a několika nepravděpodobnými technologickými zázraky – je zjevně nepravdivá. Mlčení národních akademií a odborných vědeckých a technických orgánů o těchto velkých technických skutečnostech je zavrženíhodné.
Lidé musí znát realitu čisté nuly.

Michael Kelly


Autor je emeritním profesorem inženýrství na univerzitě v Cambridge. Je členem Královské společnosti, Královské akademie inženýrství, Královské společnosti Nového Zélandu, Fyzikálního institutu a Institutu inženýrství a technologie a také starším členem Institutu elektronického a elektrotechnického inženýrství v USA.

 

Převzato z webu Neviditelný pes

28.02.2024 12:21

Být proti Green dealu není proruské, ale rozumné, pane premiére. Proto nejste rozumný. - Měsíčník TO, únor/2024

BÝT PROT GREEN DEALU NENÍ PRORUSKÉ, ALE ROZUMNÉ, PANE PREMIÉRE

Proto nejste rozumný

Text: Marek Stoniš, Ladislav Henek

Autor koláže: Vítězslav Prohrál
Měsíčník TO, únor/2024
 
Článek v podobě PDF ke stažení zde
 
"V pondělí je protest zemědělců, kteří se docela otevřeně hlásí k podpoře Ruska," prohlásil český premiér Fiala na adresu zástupců českého venkova, kteří přijeli do Prahy protestovat proti dopadům evropské ideologie Green Dealu - a nezapomeňme, že také proti cenzuře. Stejně reagoval před necelými dvěma lety na statisícové protivládní demonstrace na Václavském náměstí. Agenti Putina, dezoláti, dezinformátoři, antisystémová scéna. Kdo není s námi, je s Putinem. Podobnost s rétorikou v křečích se zmítajících bolševiků v čele s Miloušem Jakešem koncem osmdesátých let a dnešním "konzervativním" premiérem české pětikoaliční vlády není náhodná. Bohužel.
Co se vlastně s Petrem Fialou, tímto nonšalantním kdysi pravicovým akademikem, vlastně stalo?
 
Fialova metoda
Návod na jeho pochopení je vlastně jednoduchý. Vládne pro vládnutí samotné, ne proto, aby naplňoval velké ideje, nebo aspoň program své strany, případně koaliční vlády. Problémy neřeší, ale jen komicky komentuje. Nejraději prostřednictvím poněkud šíleného politického marketingu. ODS se kvůli němu ocitla v klinické smrti, Petr Fiala je totiž de facto předsedou hnutí Spolu a podle toho se chová i jedná. Spolu považuje za své vrcholné politické dílo, jímž ODS definitivně odstřihl od vlivu původních zakladatelů, především Václava Klause. Politickou agendu Spolu nastolují ti nejmenší a nejhloupější, zato nejhlučnější a nejagresivnější - především TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Od manželství pro všechny, přijetí eura, Istanbulské úmluvy, korespondenční volby, Green Dealu nebo honu na "dezinformace". A Petr Fiala jde buď radostně v čele demolice tradičních demokratických hodnot (jakými jsou třeba důvěra lidí k demokratickému systému, respekt k oponentům, svoboda slova), nebo se snaží agendu, proti které cítí opravdu tvrdý odpor většiny voličů a zbytků soudné členské základny ODS, jednoduše vymlčet a ručičkama vymávat, což se týká manželství pro všechny nebo přijetí eura.
Má rád bruselské komnaty a nasvícená pódia a zjevně se v nich vidí. Mají na něj takový vliv, až podlehl šalbě, že se stal světovým lídrem, jak sám sebe označil na sjezdu klimatických šílenců předloni v Egyptě. Co naopak nesnáší, jsou demonstrace a větší shromáždění lidí, kteří se vyslovují proti vládní politice. Na ně má jednoduchou šablonu, nechvalně známou ze všech totalitních režimů. Demokratického na ní není nic, proto je otázkou, zda někdo ještě může oprávněně počítat u Petra Fialy s demokratickým smýšlením. Jak vypadá tato Petrem Fialou praktikovaná šablona?
Vytvořit, identifikovat nepřítele.
Označit ho za příčinu všech problémů, za ztělesnění zla.
Vydělit zlo ze společnosti. Prezentovat ho jako něco podřadného, nízkého, škodlivého.
Šířit propagandistická hesla, jakože se zlem se nediskutuje, zlo se potírá. Případně vypíná.
Zahrnout do množiny zla všechny své názorové oponenty.
Totéž činili od úsvitu moderních lidských dějin všichni tyrani, totalitátoři, posléze komunisté, nacisté a jejich marketingoví pochopové. Takto podle se chová - opakovaně - i premiér Fiala. Legitimní odpor proti fanatické politice Evropské unie označuje za napomáhání Rusku. Ovšem být proti Green Dealu není proruské, je to rozumné, pane premiére. A také zcela legitimní.
 
Cesta k rozvratu
Petr Fiala, který si už vysloužil lidový titul "nejprolhanější premiér", se předvádí i v další roli: coby zbabělec. Zbabělec, jež se bojí diskuse a nemá odvahu vstoupit do férového střetu argumentů. Asi proto, že ví, že žádné argumenty nemá. Co mu tedy zbývá? Body 1, 2, 3 a 4 už jeho propaganda a spřátelení novináři šíří několik let, takže zbývalo už jen aplikovat na radikálnější zemědělce bod 5.
Přitom mu zjevně vůbec nedochází, s jakým ohněm si zahrává.
Pokud tento nechutný, rudohnědý styl nekomunikace používají giganti hlouposti na sociálních sítích, může to být ještě na povzdech nebo posmutnělý úsměv. U premiéra, vybaveného celým státním aparátem a nekonečnými zdroji zadluženého rozpočtu, je to však na pováženou. Bude následován a kromě státního aparátu, vládních politiků a patolízalských novinářů spustí další kolo džihádu proti vůli většiny i k vládě přisáté politické neziskovky. Zasejí ruku v ruce do společnosti další semínka nenávisti, z nich vzejde dosti nechutná úroda.
Výbuch přehřátého společenského kotle, ke kterému dříve nebo později dojde a za jehož předzvěst můžeme považovat nájezd traktorů do Prahy, je při dalším pokračování Fialových zbabělých praktik prakticky jistý. Viník je jasný a snadno dohledatelný: Místo diskuse a rozumu šíří nejnižší emoce a nenávist, což patří k nejnebezpečnějším počínáním politika, neboť tím trestuhodně rozkolísává důvěru lidí v samotný demokratický systém a tím umožňuje jeho rozvrat.
Princip antidiskuse, dehonestace, ideologického žumpometu, preferovaný premiérem Fialou by se dokonce dal nazvat pravým opakem smýšlení prezidenta Masaryka, jehož odkaz si dnešní pětikoaliční předáci berou pokrytecky někdy do úst. Ten totiž mnohokrát zdůrazňoval: "Musíte snést názor druhého. Neboť demokracie je diskuse." Bez diskuse - svobodné a otevřené diskuse - nemůže být demokracie. Proto je oprávněné Petra Fialu označit za ničitele demokracie.
 

 

28.02.2024 10:00

Budoucnost bez energie - Lidové noviny, 27.2., 2024

Budoucnost bez energie

Green Deal, Energiewende a podobné programy jsou rizikem ohrožujícím Evropu.

 

Pavel Kohout, ekonom, Algorithmic SICAV

Lidové noviny, 27.2. 2024

Článek v originální podobě v PDF, ke stažení zde

 

Česká republika spotřebovala v roce 2023 o 3,5 procenta méně elektřiny než v roce předchozím. Ve srovnání s rokem 2018 jde dokonce o 7,1 procentní pokles. Je to dobrá zpráva?

Jak se to vezme. Německo zaznamenalo během loňska dokonce 4,5procentní pokles spotřeby elektřiny, ale v kontextu zhruba stejně hlubokého poklesu průmyslové výroby nejde o žádnou radostnou novinu. Spíše se nabízí otázka, co dělat s Německem - ale i českou ekonomikou a s celou Evropskou unií. Dosavadní růstový model je u konce. A bude mnohem hůře.

Dosavadní model německé a české ekonomiky byl založen na výrobě automobilů a na dostupné a poměrně levné elektřině generované převážně v uhelných a v jaderných elektrárnách. S tím je ovšem konec. Německé a české automobily budou (k velké radosti čínských výrobců) nahrazeny čínskými elektromobily. I když se v Evropě možná nějaká výroba automobilů udrží, bude závislá na čínských komponentech a technologiích.

 

Elektromobily pro vyvolené

Předpokládejme, že Evropa dodrží své závazky ohledně přechodu na elektromobilitu. Co by to v praxi znamenalo? Odpověď nabízí britský autor Ross Clark v nedávno vydané knize Not Zero (doslova přeloženo "Ne nula"; narážka na oficiální klimatický cíl "net zero", teddy čistá nula emisí CO2.) V roce 2019 spotřebovala silniční vozidla ve Velké Británii ekvivalent 414 TWh energie (spalovací motory mají velmi nízkou účinnost - pozn. red.) Ve srovnání s tím všechny elektrárny Spojeného království v témže roce vygenerovaly 325 TWh. Clark ještě připomíná, že ambiciózní emisní cíle zahrnují též nahrazení domovních plynových kotlů tepelnými čerpadly, která fungují rovněž na elektřinu.

Pokud jde o Evropskou unii, obdrželi bychom v zásadě podobná čísla: výroba elektřiny jednoznačně nestačí k napájení budoucího elektrifikovaného vozového parku. Tím spíše, že uhelné elektrárny mají být odstaveny a Německo iracionálně dělá všechno pro to, aby stejný osud postihl i evropské atomové elektrárny.

Z ekonomického hlediska existuje jediné řešení této soustavy rovnic: zásadní a drastické zdražení elektrické energie na mnohonásobek současné úrovně. Elektromobily se stanou dopravním prostředkem pro hrstku vyvolených (velmi bohatých jedinců, státních zaměstnanců), zatímco běžný člověk posadí děti do cargo kola a vydá se šlapat pedály do pražských kopců.

Někteří považují tento vývoj za správný. Clark cituje Trudy Harrisonovou, bývalou náměstkyni ministra dopravy. Vlastnit auto je podle ní "přežitek 20. století", moderní člověk se má prý orientovat na sdílenou mobilitu. (Jak vyřešit sdílenou mobilitu v době ranní dopravní špičky, již Harrisonová nevysvětluje).

Ale dobrá. Dejme tomu, že se budeme muset smířit s poklesem životních standardů na úroveň běžnou před mnoha desítkami let. Pokud to zachrání planetu, bude to přece správné, že ano?

Ne. Skutečnost je taková, že EU vypouští do atmosféry jen asi 5,4 procenta oxidu uhličitého z celkové světové produkce. I kdyby Evropa dosáhla ideálního cíle "čisté nuly", světové klima by to ovlivnilo jen na hranici měřitelnosti.

Ale i kdyby naše oběť měla přinést jen nepatrné zlepšení, stále by šlo o správnou věc, není-liž pravda? Navíc bychom dali příklad ostatním velkým ekonomikám. Někdo zkrátka musí nést pochodeň pokroku.

 

Právně nezávazné cíle

Ne, i tyto představy jsou mylné. Ukažme si konkrétní čísla. Elektrárny na fosilní paliva v Evropské unii dokázaly od roku 2002 do roku 2022 snížit produkci oxidu uhličitého o 372 milionů tun ročně. Část této úspory byla způsobena přechodem na solární a větrnou energii. Další část byla ovšem vytvořena přesunem evropského průmyslu na jiné kontinenty. A nyní věnujte zvýšenou pozornost následující informaci:

Mezi lety 2022-2022 vzrostl objem emisí CO2 způsobený elektrárnami na fosilní paliva v Číně a v Indii o 4643 milionů tun ročně.

Zatímco Evropa za velkých obětí snižuje emise o stovky megatun, Čína a Indie chrlí do zemské atmosféry o tisíce megatun více. Evropa nedokázala ušetřit ani desetinu množství oxidu uhličitého, které oba velké asijské státy emitovaly navíc.

Nicméně aspoň vytváříme ušlechtilý příklad. A donutili jsme i Čínu a Indii přijmout cíle směřující k omezení emisí, ne?

Ne. Čínský cíl dosažení uhlíkové neutrality je stanoven na rok 2060. Dále, pětiletý plán rozvoje přijatý v roce 2021 dále počítá s výstavbou dalších uhelných elektráren. Především ale uvedený cíl není právně závazný, na rozdíl od podobných cílů stanovených EU nebo Spojeným královstvím. Totéž platí i pro indický cíl uhlíkové neutrality stanovený na rok 2070.

Evropa přesouvá svůj vyspělý a energetický úsporný průmysl do zemí, které bez omezení pálí uhlí a budou tak činit ještě desítky let. Green Deal, Energiewende a podobné ušlechtile míněné programy působí škody jak ekologické, tak ekonomické. Není to žádná "velká příležitost". Je to obrovské riziko ohrožující Evropu, zcela srovnatelné s nebezpečím ruského expansionismu nebo islámského terorismu.

 

 

 

27.02.2024 14:01

Vyhlásit boj spalovacím motorům a sázet čistě na elektřinu je špatně, říká šéf koncernu Toyota - Hospodářské noviny, 26.2. 2024

Vyhlásit boj spalovacím motorům a sázet čistě na elektřinu je špatně, říká šéf koncernu Toyota 

 

Václav Lavička

Hospodářské noviny, 26.2. 2024

 

Ostře proti elektromobilitě jako jediné volbě se vyslovil Akio Tojoda, šéf správní rady největší světové automobilky Toyota Motor Corporation. Sázet v autoprůmyslu jednoznačně na plně elektrická auta nemá podle něj vůbec smysl. Alespoň do doby, než budou fosilní paliva v elektrárnách nahrazena obnovitelnými zdroji. Jedna z nejvlivnějších postav japonského byznysu je přesvědčena, že k dosažení uhlíkové neutrality, jež má zabránit dalšímu oteplování ovzduší, mohou účinně přispět nejen auta na hybridní a vodíkový pohon, nýbrž i účinnější a ekologicky šetrnější spalovací motory.

"S myšlenkou, že uhlíková neutralita je důležitá, aby se zabránilo dalšímu oteplování klimatu, všichni souhlasí, nikdo vůči ní nic nenamítá. Ale jakmile dojde na rozhodnutí, jaké nástroje použít, začnou se zavádět různá regulační pravidla, omezující se na jednu jedinou volbu. To je důvod, proč si myslím, že je to špatně," prohlásil v nedávném rozhlasovém rozhovoru, jehož obsah zveřejnil koncernový časopis Toyota Times, Akio Tojoda. Jak dodal, nepřítelem uhlíkové neutrality je především uhlí, nikoli spalovací motor.

Vezme-li se v úvahu výroba, přenos a spotřeba energie, pak jsou osobní auta jasně "na straně spotřeby". Ale na straně výroby převažují fosilní paliva (uhlí, zemní plyn, ropné produkty). "Chceme-li více elektrických aut, musíme vyrábět také více elektřiny, což znamená vyšší objem emisí oxidu uhličitého. V takovém případě nemá současný přístup smysl," argumentuje Tojoda, podle kterého k uhlíkové neutralitě vede několik cest, jejichž konkrétní výběr závisí na energetické situaci té které země.

Sedmašedesátiletý Akio Tojoda, vnuk zakladatele společnosti Kičira Tojody, byl prezidentem a generálním ředitelem Toyoty od června 2009 do konce loňského března. Poté ho vystřídal o 14 let mladší Kodži Sató, zatímco Tojoda stanul v čele správní rady koncernu zahrnujícího 17 různých firem. Akio Tojoda, který má podle svých slov "rád auta vonící benzinem", se proti jednoznačné orientaci na plně elektrická osobní auta vyslovil již několikrát. Ovšem jeho poslední veřejné vyjádření je podle německého odborného časopisu "neobvykle břitké".

Předseda správní rady největší světové automobilky tentokrát nešetřil kritikou ani na adresu finančního byznysu v Japonsku i v zahraničí. Ten podle něj neoprávněně "trestá" výrobce spalovacích motorů i firmy, jež jim dodávají různé komponenty. "Někteří naši dodavatelé vyrábějící motory si už nemohou od bank půjčovat. Nechtěl bych, aby to vyznělo arogantně, ale vlivní lidé jako já mohou pomoci těm, jejichž hlas není tak silný, a proto se chci zasadit o změnu," poznamenal dále Tojoda.

Netají se ani důvodem, proč to chce udělat. Japonský autoprůmysl zaměstnává kolem 5,5 milionu lidí, z nichž mnozí vyrábějí komponenty pro spalovací motory. Už proto musí být podle něj přechod k uhlíkové neutralitě hladký, aby se předešlo sociálním otřesům.

Akciový kurz Toyoty loni v létě povzbudila zpráva, že společnost vyvíjí nové baterie s tekutým elektrolytem, které budou lehčí a umožní delší dojezd na jedno dobití. Opravdový průlom si slibuje od baterie s pevným elektrolytem. Společnost ujišťuje, že nabíjení u stojanu potrvá maximálně 10 minut a baterie vydrží až 1200 kilometrů. Do vozů se začne podle plánu montovat v roce 2026.

Tržní kapitalizace koncernu, jež koncem minulého roku dosáhla 247,5 miliardy dolarů, od té doby stoupla skoro o 28 procent a přesáhla 316 miliard dolarů, vyplývá z údajů serveru CompaniesMarketCap.com. Tyota je tak druhou nejcennější globální automobilkou hned po americké Tesle (nyní asi 629 miliard dolarů).

Klíčovým odbytištěm společnosti jsou USA, kde loni zvýšila prodej osobních aut o 6,6 procenta na 2,25 milionu. Právě tam se pustila do jedné z největších investic ve své historii. Od poloviny roku 2022 staví v Severní Karolíně obří bateriovou továrnu, do které investuje 13,9 miliardy dolarů. Provoz má zahájit v příštím roce.

Toyota si loni už čtvrtý rok po sobě udržela světové prvenství, když zvýšila prodej motorových vozidel ( včetně nákladních aut) o 7,2 procenta na 11,2 milionu. Tím se vzdálila druhému Volkswagenu, jenž zvýšil dodávky zákazníkům meziročně o 12 procent na 9,24 milionu osobních a nákladních aut. Ale v prodeji plně elektrických aut má navrch. Prodal jich 771 000, zatímco Toyota 104 tisíc.

Za první tři kvartály obchodního roku (duben - prosinec 2023) Toyotě čistý zisk meziročně stoupl více než dvojnásobně v přepočtu na 26,5 miliardy dolarů hlavně díky silnějšímu prodeji hybridů. Ty představují zhruba 30 procent celkového prodeje.

26.02.2024 17:48

Neuvěřitelný příběh krádeže 1 miliardy Kč z majetku Ukrajinského státu, na které se částečně podílela i Podnikatelská družstevní záložna (PDZ), kterou spoluvlastní Petr Fiala. PDZ dále pomáhá získávat dotační zdroje z EU a ČR i neziskovkám Petra Fialy.

Neuvěřitelný příběh krádeže 1 miliardy Kč z majetku Ukrajinského státu, na které se částečně podílela i Podnikatelská družstevní  záložna (PDZ), kterou spoluvlastní Petr Fiala. PDZ dále  pomáhá  získávat dotační zdroje z EU a ČR i neziskovkám Petra Fialy.
Policie ČR, tajné služby ČR, Ukrajiny a ČNB se pokouší skandál vymlčet

Petr Fiala vůbec není sám
István Léko, reportér LN
MF DNES, 16.2. 2024
 
Originální znění článku v PDF ke stažení zde
 
Česká politická scéna už měsíc žije neuvěřitelnými příběhy souvisejícími s Podnikatelskou družstevní záložnou (PDZ), kde premiér Petr Fiala koupil podíl a pak do ní vložil 950 tisíc korun, ale ve svých majetkových přiznáních tuto skutečnost podle svých slov zapomněl uvést. Předseda ODS tvrdí, že z této úložky za více než pět let (od června 2015 až do listopadu 2020) neměl nic. Přičemž jiní klienti záložny naopak tvrdí, že si ji vybrali právě proto, že zde dostali o dvě procenta více, než dávaly ostatní finanční ústavy. Je to neuvěřitelné, přesto drtivá většina novinářů, hlavně ti veřejnoprávní, Petru Fialovi ráda uvěřila a spolu s premiérem se rozhodla kauzu urputně vymlčet. Příběhy kolem PDZ se zdají být tak neuvěřitelné, že způsobily u všech dotčených pocit, že nemají problém. Možná i proto zopakujme, kdo reálně problém naopak má.
Za prvé je to ukrajinský stát, protože zaplatil 40 milionů eur za dělostřeleckou munici řetězci lidí a firem včetně PDZ, která žádné střelivo nedodala. I když je jasné, že tento příběh může být jen kapkou v moři při zacházení s penězi na pomoc válkou zmítané Ukrajiny.
Problém má ale i Česká republika, jelikož část zmizelých ukrajinských peněz byla viděna právě v Praze v PDZ. A to nevypovídá nic dobrého o bezpečnosti českého bankovního systému. Z tohoto pohledu má značný problém i Česká národní banka (ČNB). Nejen proto, že její dohled už dávno nekonal, ale proto, že viditelně nekoná ani teď. Asi není náhoda, že z ČNB začaly prosakovat informace, že kvůli této kauze mohou padat v centrální bance hlavy.
Problém nejspíš mají i ostatní záložny. Příběhy kolem té "Fialovy" totiž mohou tento segment českého finančního sektoru traumatizovat  natolik, že patrně získají navrch příznivci radikální myšlenky, že bohulibý pokus s oživením prvorepublikové tradice družstevních záložen v rámci českého bankovního systému se bohužel nepovedl.
 
Průtokáč, nebo něco horšího?
Problém má samozřejmě i Petr Fiala. Už jen proto, že "pan Čistý" by práh takového peněžního ústavu neměl nikdy ani překročit, natož v něm zakoupit podíl a jako na potvoru zapomenout na jeho přiznání.
I ODS má problém, protože významní členové její staré gardy tento finanční ústav používali dlouhodobě. Skutečnost, že do záložny přivedli i předsedu nové gardy ODS a nechali ho přijmout z prostředí PDZ dar pro stranu, svědčí o tom, že Petra Fialu mají za užitečného troubu. Příběh o daru pro ODS nabírá zajímavý rozměr v momentě, kdy se místopředseda strany Zbyněk Stanjura stává ministrem financí, do jehož agendy patří i Finanční analytický úřad (FAÚ)-
Problém má i Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), tedy civilní rozvědka. Vypadá to, že služeb záložny používala, a nezáleží na tom, že se to stalo při zákonných či jiných operacích. Tento problém je dalším kamínkem do mozaiky příběhu a vzniká otázka, jak je tato tajná služba kontrolována a zda je vůbec možné, aby ji řídil resortní ministr (vnitra), ať už je to kdokoliv. Ukazuje se totiž, že již několikátý ministr vnitra v řadě činnost ÚZSI není schopen adekvátně pochopit. Civilní rozvědka kvůli neobjasněným finančním operacím čelí řadě skandálů již léta, a ne vždy šťastná ruka při výběru ředitelů ÚZSI (v letech 2018 až 2022 se v ní vystřídalo pět šéfů) jí dává jednu těžkou ránu za druhou.
Abychom ale nehledali potíže jen doma, problém má i bruselský konzervativní think tank New Direction, který přijal dar ve výši 208 tisíc eur (zhruba pět milionů korun) z prostředíí PDZ a ve stejném období obdařil českou organizaci Pravý břeh - Institut Petra Fialy, která vydává knihy předsedy ODS, částkou 208 tisíc eur. Analytici Evropské komise nyní zjišťují, zda společnost New Direction nesehrála jen roli průtokového ohřívače, nebo zda může jít o vážné porušení unijních předpisů.
Odpovědi na otázku, proč kolem záložny zavládlo tak ohromující mediální ticho a snaha neobnažovat její vnitro, je nejspíše třeba hledat i ve zprávách o tom, že kromě naivního Petra Fialy byli klienti PDZ i významní manažeři českého byznysu, kteří se záložnou prováděli podivné obchody. Někdo by mohl vyvrátit spekulace, zda tyto peníze nesloužily k ovlivňování veřejných zakázek.
V neposlední řadě má problém i hlavní principál PDZ Kamil Bahbouh. Ten se sice historicky zařadí někam mezi Barona Prášila a Járu Cimrmana, ale jeho potíže budou asi opravdu velké.
26.02.2024 17:24

Vláda jim chce vzít les - MF DNES, 17.2. 2024

Vláda jim chce vzít les

Robert Božovský, redaktor MF DNES

MF DNES, 17.2. 2024

"Já vás chápu, ale vznik parku i nadále podporuju," vzkazuje ministr zemědělství lesníkům.

Křivoklátská pobočka České lesnické společnosti (ČLS) se obrátila otevřeným dopisem na ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL). Žádá ho, aby za svůj resort přehodnotil vládní záměr vyhlásit Národní park (NP) Křivoklátsko. Parkby podle nich vedl k zániku dlouholeté tradice tamního lesnictví. Místo toho preferují větší podporu a rozvoj už existujícího Lesnického parku Křivoklátsko se šetrným lesnickým hospodařením.

Ministr tento týden v odpovědi ke zklamání lesníků uvedl, že si velmi cení jejich práce, ale vznik NP jemu svěřené ministerstvo bude nadále podporovat.

 

Lesníci: Křivoklátsko je unikát

Podle lesníků jsou současné křivoklátské lesy perlou, kterou budovaly po dobu delší než 300 let desítky generací jejich předků spolu s majiteli lesů. "Po staletí jsou to lesy hospodářské, které jsou pozměněny lidskou činností. Výsledkem práce lesníků jsou dnes porosty, které nemají v českém vnitrozemí obdoby. Je to klenot, který svým významem přesahuje hranice naší země a možná i Evropy," uvedl v otevřeném dopisu jeho autor a předseda křivoklátské pobočky ČLS Miroslav Pecha.

"Vláda deklarovala zájem změnit cíle ochrany přírody na Křivoklátsku a zajistit v jeho nejcennější části nerušený průběh přírodních dějů. Nezbytným předpokladem vzniku NP je ale úspěšné vypořádání všech oprávněných požadavků a připomínek, především tamních obyvatel a samospráv," odpověděl spolku mimo jiné ministr.

 

Státní lesy přehodily výhybku

Podle Miroslava Pechy lze z odpovědí ministra jasně vycílit, že současná vláda má evidentní politický zájem vyhlásit národní park za každou cenu bez ohledu na názory odborníků z oblasti lesnictví, obyvatel Křivoklátska i okolních obcí.

"Ministr zemědělství by měl jako  nejvyšší šéf lesníků hájit naše zájmy, ale nedělá to. Zmíněné požadavky správce lesů nebyly a ani nemohly být úspěšně vypořádány, protože v některých případech nesměly být z politických důvodů ani předloženy," konstatoval Pecha v narážce na nedávné přehodnocení postoje státních lesnických společností. Nesouhlas se vznikem NP totiž pře půl rokem odvolal státní podnik Lesy ČR a poté také Vojenské lesy a statky ČR. Oba subjektyv části Křivoklátska hospodaří.

"Národní park měl zahrnovat i území, které má strategický význam pro obranu státu a v současné mezinárodní politické situaci není prostor pro zmenšování ploch využívaných armádou. Proto bylo naše původní stanovisko negativní. Na základě dohody mezi ministerstvy zemdělěství, obrany a životního prostředí nám ale byly nabídnuty výměnou vhodnější pozemky v nynějším vlastnictví Lesů ČR v sousedství vojenského posádkového cvičiště v Jincích na Příbramsku. To je důvod, proč se naše stanovisko změnilo," odůvodnil změnu názoru mluvčí Vojenských lesů a statků ČR Jan Sotona. Lesy ČR stažení námitek odůvodnili tím, že podnik respektuje vládní politickou dohodu směřující k vyhlášení národního parku.

 

Park versus park

Lesnický park Křivoklátsko vznikl v roce 2010 a rozkládá se na ploše 17 tisíc hektarů. Jeho spoluzakladateli jsou Lesy ČR, zmíněná křivoklátská pobočka České lesnické společnosti a největší soukromý tuzemský vlastník lesů Jerome Colloredo Mannsfeld, který opakovaně prohlašuje, že se vznikem NP Křivoklátsko zásadně nesouhlasí. I přes změnu postojů Lesů ČR jejich vzájemná spolupráce v lesnickém parku, který je alternativou parku národního, stále pokračuje.

Vyhlášení menšího NP Křivoklátsko na 11 600 hektarech, ale s vyšším stupněm ochrany přírody než současná chráněná krajinná oblast, je záměrem vlády. Má podporu Středočeského kraje. Proti jsou naopak samosprávy aktuálně 29 obcí, řada obyvatel, myslivci a lesníci.

26.02.2024 16:13

Farmáři budou řešit emise, děsí je papírování - MF DNES, 24.2. 2024

Farmáři budou řešit emise, děsí je papírování

 

Jan Drahorád, redaktor MF Dnes,

MF DNES 24.2. 2024

 

Obchodní řetězce, jejichž akcie se prodávají na burze, letos poprvé budou muset podle evropské legislativy podávat zprávu ohledně své uhlíkové stopy. Dotkne se to však i jejich dodavatelů včetně zemědělců a potravinářů.

"Aktuálně řešíme vytvoření společné metodiky. Pokud by neexistovala, mohlo by se stát, že by si každý z řetězců vytvořil svou, a potravináři by tak museli pro každý řetězec dělat jiný výkaz." sdělil MF Dnes prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

"Obchod je připravený spolupodílet se na vytvoření jednotné metodiky a zjednodušit tak situaci svým dodavatelům," dodal Prouza.

"Obchod je připravený spolupodílet se na vytvoření jednotné metodiky a zjednodušit tak situaci svým dodavatelům," dodal Prouza.

Největší řetězce budou poprvé vykazovat nefinanční informace o stavu firmy už příští rok, a to za letošek. V následujícím roce se přidají ostatní.

Prouza se domnívá, že stát s přípravou na nové povinnosti trochu zaspal. Nyní se ale snaží připravit pro zemdělce a potravináře kalkulačky, které by jim mohly situaci zjednodušit.

Podle Jana Pivoňky z Potravinářské komory ČR nejde o to, že by obchodník musel přímo reportovat veškeré emise svých dodavatelů, ale musí brát do úvahy celý řetězec, který může emise vytvářet.

"Celý systém není jen o reportování, ale i o nastavování cílů a snižování environmentální zátěže. Proto mohou mít jednotlivé subjekty odlišnou představu o tom, co by měli jejich dodavatelé dělat, a to by znamenalo pro zpracovatele skutečně velkou zátěž," popisuje Pivoňka.

Pravdivost hlášení zatím nikdo auditovat nebude, má jít čistě o dodavatelsko-odběratelské vztahy. "Běžně se reportuje na roční bázi. Smyslem však není "fixovat" emise, ale stanovovat cíle pro snížení environmentálních nebo sociálních dopadů a v podstatě vykazovat postupné zlepšování," vysvětluje Pivoňka.

Potravinářská komora ČR ale v této souvislosti připomíná, že malé a střední podniky, které chtějí dodávat své zboží velkým řetězcům, se do budoucna bez těchto výkazů nejspíš neobejdou. Partneři z řad řetězců tím už nyní v řadě evropských zemí podmiňují pokračování obchodních vztahů.

Pivoňka upozorňuje, že spousta evropských států pro své zemědělce a potravináře připravila nejrůznější kalkulačky, které pomáhají se spočítáním potřebných informací. Sami výrobci to totiž podle něj nezvládnou.

"V současné době není dostatečný počet specialistů, kteří by se problematice mohli věnovat na skutečně detailní a odborné úrovni," uvádí Pivoňka.

"Řada konzultačních společností sice služby nabízí, nicméně hodnocení životního cyklu a kalkulace emisí v zemědělství a potravinářství vyžaduje specifické znalosti v oblasti technologií a jejich vazeb, které nelze nahradit obecným ekonomickým nebo manažerským vzděláním," doplňuje.

 

Pomoc pro výrobce biopaliv

Že Česko v této věci zaspalo, se domnívá i odborník z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze Vladimír Kočí. Připravovt se podle něj mohlo už dvě dekády.

"V Česku jsme měli bohužel k již prokázanému vlivu člověka na klimatickou změnu jen velmi vlažný vztah. Vzhledem k velkému společenskému požadavku na zjišťování emisí takzvaného Scope 3 (týká se právě dodavatelských řetězců, pozn. red.) přitom bude celá oblast brzy předmětem velkého zájmu byznysu," říká.

Ministerstvo zemědělství na nedávném semináří přislíbilo, že data za výrobu poskytnou resortní výzkumné ústavy. Už nyní připravil jeden z ústavů kalkulačku na měření emisí plodin používaných k výrobě biopaliv.

"Sběr dat není jednoduchý, pro zemědělce to znamená navýšení administrativní zátěže. Ti stále nechápou že by měli kvůli klimatické změně, která je postihuje mezi prvními, do snižování emisí investovat," uvedl z úřad Vlastimil Zedek.

Komerční společnosti vypracování zpráv již za úplatu nabízejí. "Zemědělci, kteří nejsou závislí na dotacích, velkých odběratelích nebo zahraničních řetězcích, nemusí svou uhlíkovou stopu nutně znát. Naproti tomu ti, kteří jsou do těchto struktur zapojeni, by měli mít zájem nejen o svou uhlíkovou stopu, ale i o dopad svého hospodaření na biodiverzitu," sdělil MF DNES zakladatel Green0meteru Karel Kotoun.

 

Fakta

O čem budou muset velké firmy už brzy informovat

Evropská směrnice po společnostech obchodních řetězců požaduje informace ze tří oblastí.

Scope 1 jsou přímé emise zdrojů, které má firma pod kontrolou. Například emise aut se spalovacím motorem ve firemní flotile.

Scope 2 jsou nepřímé emise ze zdrojů, které firma používá pro vlastní činnost, ale neovládá je. Například odebírá elektřinu, ale vznik emisí při její výrobě neovlivní.

Scope 3 jsou nepřímé emise spojené s dodavatelským řetězcem nebo se zaměstnanci, jejich služebními cestami či dojížděním do práce.

Kontakt

Zemědělská společnost Chrášťany s.r.o.

zschrastany@seznam.cz

Chrášťany 172
p.Kněževes
27001

606 850 755 -ředitel
721 080 613 -hlavní agronom
602 400 701 -chmelař,agronom
732 620 444 -pozemky
(evidence,nájem,pacht,koupě pozemků)
728 399 733 -hlavní mechanizátor,chmelař
313 582 308 - účtárna
313 582 931

Vyhledávání

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode